لينك مفيد

درباره وبلاگ
موضوعات

لينك مفيد

​روان درمانی آنلاین راهی برای کمک به سلامت روحی

چهارشنبه دوازدهم 8 1400رواندرمانی یا درمان روانشناختی یا صحبت درمانی راهی برای کمک به افرادی است که دچار انواع مختلفی از بیماری های روانی و اختلالات عاطفی هستند. رواندرمانی به حذف یا کنترل علائم مشکل زا کمک میکند تا فرد عملکرد بهتری داشته باشد و سلامتی و درمان را بالا ببرد. با کمک روان درمانگران افسردگی، اضطراب و وسواس را درمان کنید.


رواندرمانی آنلاین به حل مشکلاتی نظیر اختلال در کنار آمدن با زندگی روزمره، تاثیر آسیب روحی، بیماری جسمی یا فقدان (مثل مرگ عزیز) و اختلالات خاص روانی (مثل افسردگی و اضطراب) کمک میکند. رواندرمانی انواع مختلفی دارد و ممکن است تاثیر یک نوع روی یک مشکل خاص بهتر باشد. میتوان همراه با رواندرمانی از دارو یا دیگر روش های تراپی استفاده کرد.

چه زمانی از روانکاوی استفاده می‌کنیم؟

روانکاوی آنلاین نوعی گفتاردرمانی دقیق است که تلاش دارد افکار و عواطف ضمیر ناخودآگاه یا عمیق ذهن را به ضمیر خودآگاه بیاورد تا تجارب و عواطف سرکوب‌شده، که اغلب ریشه در کودکی دارد، به منصه‌ی ظهور برسد و بررسی شود. بیمار و روانکاو با همکاری یکدیگر تاثیر خاطرات سرکوب‌شده را روی تفکر، رفتار و روابط بزرگسالی فرد بررسی می‌کنند.افراد دچار افسردگی، مشکلات عاطفی، ترومای عاطفی، الگوی رفتار عصبی، رفتار خودمخرب، اختلال شخصیت یا مشکلات مداوم در رابطه میتوانند از مزایای روانکاوی بهرهمند شوند. براساس یک تحقیق کوچک، ۷۷ درصد از بیماران بعد از قرار گرفتن تحت روانکاوی گزارش دادند که علائم، مشکلات درونفردی، کیفیت زندگی و سلامتشان بهبود یافته است. بعد از گذشت یک سال، ۸۰ درصد شرایط بهتری را تجربه کردند.

آیا روان‌درمانی تاثیر دارد؟

از تحقیقات چنین برمی آید که اکثر کسانی که رواندرمانی انجام میدهند از شر علائم خلاص میشوند و میتوانند عملکرد بهتری در زندگی داشته باشند. تقریبا ۷۵ درصد از کسانی که وارد جلسات رواندرمانی میشوند تاثیر مثبتی از خود نشان میدهند. ثابت شده که رواندرمانی منجر به بهبود رفتار و عواطف میشود و با بروز تغییرات مثبت در مغز و بدن همراه است. کم شدن روز های بیماری، ناتوانی کمتر، مشکلات پزشکی کمتر و رضایت کاری بیشتر از دیگر مزایای رواندرمانی است.

چه زمانی بهتر است به سراغ روان درمانی برویم؟

به دلیل تصورات غلط بسیاری که در مورد روان درمانی وجود دارد، ممکن است تمایلی به امتحان کردن این متد درمانی نداشته باشید. حتی اگر از واقعیت امر و وجود مشکل آگاه باشید، ممکن است برای شروع درمان احساس تردید و اضطراب کنید. احساس افسردگی، اضطراب یا عصبانیت خوشایند نیست. غلبه بر این احساسات ارزشش را دارد که یه روان درمانگر مراجعه کنید. وبسایت localpsychology یک مجموعه معتبر در زمینه ارائه خدمات مشاوره در زمینه های مختلف روانشناسی است که توانسته اعتماد بسیاری از مراجعین را بدست آورد.

برخی افراد نیز بعد از اینکه یک مدت طولانی احساس افسردگی، اضطراب یا عصبانیت داشته‌اند، سراغ روان درمانی می‌روند. برخی نیز برای درمان یک بیماری مزمن که سلامت عاطفی یا جسمی آنها را به خطر انداخته سراغ این درمان می‌روند.

 با این حال، مشکلات کوتاه‌مدت دیگری نیز وجود دارد که نیازمند درمان هستند:

  • طلاق

  • تنهایی

  • احساس درماندگی در محل کار جدید

  • یا غمِ از دست دادن یکی از عزیزان      
(0) نظر

طرحواره درمانی علاج روابط ناکارآمد

سه شنبه یازدهم 8 1400

با توجه به عنوان مقاله پیش رو، چرا شروع به خواندن  آن نمودید ؟

 آیا صرفاً در مورد کارکرد روابط کنجکاو هستید؟

 آیا به آماده کردن خود برای شروع یک رابطه جدید می اندیشید؟

 آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا همواره از یک الگوی تکراری و ناکارآمد در روابط خود پیروی می کنید؟ 

آیا از رابطه‌تان ناخرسند بوده و به دنبال راهی برای بهتر کردن آن هستید؟

ضرورت طرحواره درمانی در بهبود روابط زوجین 

 و آماده سازی خود برای برخورداری از روابط کارآمد ، بدیهی شمرده میشود. به همین سبب دوره هایی برای آمادگی پیش از ازدواج مبتنی بر مفاهیم طرحواره درمانی برای افراد تدارک دیده شده است. اینها همه دلایل خوبی برای جستجوی روش‌های تازه و یادگیری مهارتهای ارتباطی جدید هستند. مطالعات نشان داده ۸۰ درصد افرادی که در روابط شان مشکل دارند بدون دریافت کمک حرفه ای، در طول چهار یا پنج سال آتی ،از یکدیگر جدا می شوند.

 در واقع می توان گفت درست است که بحران ها در روابط خطرآفرین هستند، اما در عین حال می توانند فرصت رشد و بهبود ایجاد نمایند. 

در این مقاله در صدد پاسخگویی به سوالات زیر هستیم: 

✓ضرورتطرحوارهدرمانی در بهبود روابط زوجین چگونه است؟

✓طرحواره یا تله  زندگی چیست؟ 

✓آیا طرحواره ها در چگونگی عشق ورزی شما اثر دارند ؟ 

✓آیا طرحواره درمانی پاسخگوی کلیه نیازها و چالش های موجود در یک رابطه خواهد بود ؟ 

✓تمرینات طرحواره درمانی برای بهبود روابط زوجین به چه شکلی است ؟ 

✓پذیرش داروی تلخ در ابتدای طرحواره درمانی زوجین چیست ؟ 

 

∆طرحواره یا تله  زندگی چیست؟ 

طرحواره های ناسازگار در اثر تجربیات کودکی زهرآلود، شکل می گیرند.طرحواره ها نشان دهنده ی زخم های هیجانی باقیمانده از نیازهای ضروری ارضا نشده کودک و راهی برای کنار آمدن با تجربیات منفی حاصل از نزاع های متداول خانوادگی، طرد، خصومت و خشونت از طرف والدین، معلمان یا همسالان در کنار مراقبت و حمایت ناکافی والدین هستند.

∆آیا طرحواره ها در چگونگی عشق ورزی شما اثر دارند ؟ 

به طور حتم بله. طرحواره ها اساس  تفکرات ما درباره خودمان، دیگران و زیربنای رفتارهای ما را فراهم می آورند. مطمئنا تنها شما تحت تاثیر طرحواره هایتان  نیستید. بلکه افراد بسیاری شرایط مشابه شما را دارند. خواست شما برای بهبود بخشیدن به رابطه فعلی تان قابل تحسین است. این به معنای تلاش شما برای سرمایه‌گذاری بر روی رابطه تان است. شاید زمانی که شما شروع کنید همسرتان نیز مشتاق  این فرایند شود. به طور معمول، بهبودی با اشتیاق و انگیزه یکی از شما شروع می شود. با این حال مطمئن باشید که هر آنچه شما از سمت خودتان انجام دهید بر رابطه تان تاثیر صد درصدی خواهد گذاشت. بنابراین پیش بروید و تغییرات را از جانب خودتان ایجاد کنید.

∆آیا طرحواره درمانی پاسخگوی کلیه نیازها و چالش های موجود در یک رابطه خواهد بود ؟ 

به شش دلیلی که در ادامه به آن خواهم پرداخت طرحواره درمانی ، مدل درمانی کامل و کاربردی برای درهم شکستن الگوهای مخرب روابط خواهد بود و میتواند پاسخگوی نیازهای حاصل از یک ارتباط باشد.

۱) اساس علمی و توضیح کامل : طرحواره درمانی بایستی به توضیح اینکه چرا و چگونه افکار، احساسات و رفتارهای ما به صورت فعلی در روابط تکرار میشود بپردازد. یک مدل درمان مناسب دلایل زیر بنایی مشکلات روانشناختی را مورد توجه قرار می‌دهد.

۲)ریشه های کودکی:  درمان باید ریشه‌های کودکی مشکلات بزرگسالی را پیدا کند، تجاربی که به ما آموختند به شیوه خاصی هرچند که کارآمد نیست رفتار کنیم.

۳)اثربخشی تایید شده: درمانگرانی که با رویکرد طرحواره درمانی  کار می‌کنند عملکرد موثری خواهند داشت. این امر با شواهد حاصل از تحقیقات و آزمایش های بالینی همراه با استانداردهای قابل قبول، تایید شده است و اثربخشی درمانی آن در طول زمان برای طرحواره درمانگران با تجربه، محرز و مشخص است.

۴) کاربردی بودن : طرحواره درمانی از مفاهیمی بهره می برد که به راحتی قابلیت کاربرد دارند. مداخلات بایستی برای فرد معنی داشته باشند، مرتبط با مشکلات موجود بوده و مهمتر از همه بتواند تغییرات لازم را در زمان مناسب ایجاد نماید.

۵) دامنه تاثیر: اینکه درمان بتواند مشکلات ساده و سرراست را حل کند و در ضمن تغییراتی در مشکلات شخصی مزمن و دشوار ایجاد کند، حالت ایده‌آل درمان است. این قابلیت طرحواره درمانی در درمان اختلالات شخصیت که چالش های زیادی برای درمانگر ایجاد می‌کند، سنجیده می شود.

۶)یکپارچه نگری:  درمان خوب، باید یکپارچه بوده و از جنبه های راهگشای سایر درمان ها نیز بهره ببرد. همچون تکنیک های ذهن آگاهی همراه با تکنیک های شناختی که امروز در فرآیند درمان بسیار معمول است.

∆تمرینات طرحواره درمانی برای بهبود روابط زوجین به چه شکلی خواهد بود ؟ 

اکثر تمرین های طرحواره درمانی خودیاری هستند. در ابتدا تمرکز بر روی شما خواهد بود و نه همسرتان . معمولاً در اکثر مواقع زوجین خواستار تغییر در الگوهای فکری و رفتاری همسرشان خواهند بود. اما بیشترین تاثیر از درون خودمان نشأت می‌گیرد. این تاثیرگذاری، شما را قادر به ایجاد تغییراتی اساسی می‌کند. احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد که در نهایت شروع خوبی برای سفر طولانی و ادامه راه زندگی در کنار همسرتان خواهید داشت. تغییرات رفتاری شما حتما بر روی همسرتان نیز تأثیرگذار خواهد بود. 

تمرکز اولیه و اصلی طرحواره درمانی زوجین بر مشکلات ارتباطی و تاریخچه روانشناختی زوجین است. طرحواره درمانگران کار با ذهنیت های ناکارآمد شامل آگاهی نسبت به ذهنیت های ناسالم، مدیریت ذهنیت ها و در نهایت تغییر ذهنیت ها را در دستور کار خود قرار می دهند.

∆پذیرش داروی تلخ در ابتدای طرحواره درمانی زوجین

در ابتدای طرحواره درمانی یک داروی تلخ وجود دارد: ما معتقدیم همسر شما، مسئول تسکین زخم های شما نیست. اگر شما خودتان را نپذیرید احتمال کمی وجود دارد که فرد دیگری شما را بپذیرد و دوست داشته باشد. مسئولیت پذیرش و شفقت به خود را نمی‌توان به کس دیگری با گفتن چنین جملاتی تفویض کرد: « من خودم را دوست ندارم اما اگر تو مرا دوست داشته باشی احساس بهتری خواهم داشت!! ».

 طرحواره درمانی بر مدل درمانی تقویت ذهنیت «بزرگسال سالم» در درونمان تاکید دارد. این امر، باعث می‌شود که از شریک زندگیمان مستقل شویم و هردو امکان حرکت و رشد داشته باشیم. یک رابطه سالم برپایه دو بزرگسال سالم ساخته می‌شود. وابستگی که در ابتدا عاشقانه و لذت بخش به نظر می رسد ممکن است در انتها به  یک زندان تبدیل شود.

 آنچه که طرحواره درمانی به شما می آموزد آن  است که برای برخورداری از یک رابطه‌ی شکوفا در وهله اول باید از خودتان بهتر مراقبت کنید. یک رابطه صمیمی متوازن و سالم بر پایه دو فردی بنا شده که هیجانات متکی بر خود و متعادلی داشته باشند. در ابتدا لازم است نیاز دلبستگی تان را با میزان مناسبی از استقلال و جرات مندی تامین نمایید. ایستادن بر روی هر دو پای خود در روابط یعنی پایه دلبستگی و پایه جراتمندی تعادل مناسبی را ایجاد خواهد کرد. تکیه بیش از حد بر دلبستگی ممکن است در ابتدای رابطه احساس خوبی ایجاد کند. اما در بلندمدت احتمالاً منجر به در هم تنیدگی و فرسودگی عاطفی در ارتباط شود( به خصوص در فضای رابطه جنسی).شما به طور حتم این تجربه را داشته اید که روی دوپای خود بهتر میتوانید بایستید و تعادل بهتری خواهید داشت.

∆طرحواره درمانی ترسیم نقشه ای از سرزمین های بد گذشته

 طرحواره درمانی نقشه جامع از گذشته ارائه می‌کند و فرض اصلی اش این است که آسیب پذیری خودمان را نسبت به الگوها (طرحواره هایی) که در کودکی و نوجوانی مان شکل گرفته‌اند بشناسیم. طرحواره درمانی تنها در حد نظریه باقی نمی‌ماند بلکه درمان قدرتمندی برای ایجاد تغییرات پایدار حتی برای مشکلات بی‌ثبات و جدی فراهم می‌سازد. مشکلات برخاسته از دوران کودکی، واکنش های هیجانی کنترل نشده و مشکلات تکرار شونده در روابط صمیمی‌ در طرحواره درمانی مطرح و درمان خواهد شد.

 زمانی که شما یاد می گیرید واکنش‌هایتان را شناسایی کنید و ریشه های  آنها را بشناسید، نوع رابطه  برایتان معنا پیدا می‌کند.

 این نقطه شروع خوبی برای پذیرش و مهربانی با خود است. همچنین می توانید دانسته های خود را با همسرتان در میان بگذارید. بهتر از این، شما می توانید در طرحواره درمانی ابزارهای کاربردی مناسبی برای قطع تعامل های تکراری منفی و یافتن راه های جدید ارتباطی بیابید. قابلیت های مسلم طرحواره درمانی برای تغییر و اصلاح روابط زوجین غیرقابل چشم پوشی است.

 

(0) نظر

چگونه کاپشن و پالتو مناسب بخریم

شنبه هشتم 8 1400

زمستان در راه است. آیا لباس‌های زمستانی خود را آماده کرده‌اید؟ یک لباس زمستانی مناسب، یک کاپشن یا پالتوی مناسب بهترین همراه شما در زمستان است. اگر برای زمستان امسال قصد خرید کاپشن مناسبی دارید، این مطلب لک‌لک را از دست ندهید.

به‌یاد داشته باشید که یک کاپشن چرم خوب تا سال‌ها همراه شماست و نیازی به تعویض آن ندارید. شاید هنگام خرید کاپشن مجبور باشید به نسبت دیگر لباس‌ها پول بیشتری برای آن خرج کنید، اما مطمئن باشید تا چند سال خیالتان از لباس زمستانی راحت است.

اصولاً کاپشن لباسی است که باید از نظر جنس الیاف و طول پارچه شما را گرم نگه دارد؛ باید بتواند از شما در برابر سرما، باد، بارن و برف محافظت کند.

برای یک خرید مطمئن، دانستن برخی نکات بسیار ضروری است. به عنوان مثال چه نوع کاپشنی برای ما مناسب است؟ چقدر هزینه برای خرید یک کاپشن خوب، معقول و منطقی است؟ کاپشن‌ها در چه مدل‌هایی تولید می‌شود؟ و سوالاتی از این قبیل. برای پاسخ به سوالات بالا، ابتدا بهتر است، با ست من آشنا شویم.

چگونه باید متناسب باشد؟ 

ژاکتی که مناسب شما باشد عملکرد بهتری دارد و احساس فوق العاده ای خواهد داشت. بسته به نوع فعالیت ، فرم بدن و جنسیت ، لباس مردانه به طور متفاوتی بریده می شوند. در اینجا چند نکته را باید در نظر بگیرید که تناسب اندام را در نظر بگیرید. 

فرم بدن: وقتی دو دست خود را بلند می کنید ، کت شما باید پشت شما را بپوشاند و کاف ها باید مچ دست شما را بپوشانند. اگر پالتو مردانه دارای تنظیم کننده است ، از آنها برای تطبیق کت با فرم بدن خود استفاده کنید. اگر می خواهید این کت را روی سایر لباس ها (یعنی یک پشم گوسفند) قرار دهید ، توصیه می کنیم اندازه بعدی را امتحان کنید. 

تناسب: کت ها بسته به نوع فعالیتی که برای آن در نظر گرفته شده اند ، از نظر سبک و شکل متفاوت خواهند بود. در اینجا ویژگی های متداول برای جستجو وجود دارد. 

تناسب اندام آرام:کاپشن های روزانه تناسب اندام و معمولاً طول بیشتری برای محافظت بیشتر خواهند داشت. کاپوت را امتحان کنید ؛ اگر قابل تنظیم است ، شکل را متناسب با چهره شما تغییر دهید. 

نه محکم و نه گشاد ، این کاپشن ها فضایی را برای شما فراهم می کنند که یک لایه دیگر مانند پشم در زیر آن بپوشید. هودهای قله دار و قابل تنظیم محافظت بهتری از چهره ارائه می دهند. 

تناسب فنی: کاپشن های کوهنوردی و کوهنوردی آزادی حرکت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند و در عین حال به بدن نزدیک تر می نشینند. کتهای کوهنوردی و جیب کوهی معمولاً دارای طول کوتاهتر و جیبهای بالاتری هستند که حتی در صورت استفاده از مهار نیز قابل دسترسی است. کاپوت باید یک کلاه ایمنی داشته باشد بنابراین این را در نظر بگیرید. 

کت های : ژاکت زنانه های ضد آب زنانه متفاوت از ژاکت های ضد آب مردانه است و معمولاً تناسب بیشتری را ارائه می دهد. آنها ممکن است دارای بازوهای کمی کوتاه تر ، شانه های باریک تر و عرض بیشتری در ناحیه باسن باشند

منبع


(0) نظر
X